پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

بخش دسترسی سریع
اهمیت فرهنگ سازی در کاهش 26درصدی تلفات موتور سواران

تاریخ انتشار: 1397/02/26

​ اهمیت فرهنگ سازی در کاهش 26درصدی تلفات موتور سواران
به گزارش روابط عمومي اداره كل راهداري وحمل و نقل جاده اي استان تهران دومین همایش ارتقاء ایمنی موتورسواران در شهرستان دماوند برگزار گردید.
این همایش با حضورجانشین پلیس راه شرق تهران، جانشین پلیس راه دماوند و فیروزکوه، معاون عمرانی فرمانداری دماوند، رییس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران،  رییس پلیس راهور دماوند، رییس اداره راهداری دماوند ،جمعی از مسئولین و تعداد کثیری از موتورسوراران برگزار گردید.
مرتضی الهیاری رییس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران از سهم ۲۰ درصدی موتورسواران در تلفات و حوادث جاده ای خبر داد و افزود: سالیانه بیش از ۲۰۰۰ کلاه ایمنی، جلیقه، شبرنگ و سایر موارد توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران در غالب برنامه و همایش های متنوع در شهرستان های استان تهران توزیع می گردد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه این تلاشها مثمر ثمر بوده و آمار تلفات موتورسوران از ۶۵ نفر در سال ۹۵ به ۴۸ نفر در سال ۹۶ کاهش یافته است و ما در این زمینه شاهد کاهش26درصدی تلفات بوده و تمام تلاش ما برای به حداقل رساندن این آمار می باشد.
الهیاری گفت : ۶۴ درصد تصادفات منجر به فوت موتورسوارن، بر اثر ضربه به سر بوده که ۳۵ در صد آن در فصل تابستان و به علت عدم استفاده از کلاه ایمنی می باشد که این اداره با توزیع رایگان کلاه های ایمنی و تاکید بر استفاده آن، امید به افزایش ایمنی موتورسوران عزیز دارد.
رییس اداره ایمنی و ترافیک استان تهران در ادامه یکی دیگر از دلایل تلفات موتورسوران را نبود دید لازم توسط خودروها اعلام نمود و ضمن تاکید بر صحت چراغ های جلو و عقب موتور سیکلت از توزیع شبرنگ جهت نصب بر روی موتور و پخش جلیقه شبرنگ به موتورسوران خبر داد.
اللهیاری  در پایان سخنرانی خود ضمن آرزوی سلامتی برای موتور سواران عزیز، به تأثیر مستقیم این گونه آموزش ها اشاره کرد و بیان نمود: امیدواریم راکبان محترم ضمن رعایت قوانین و نکات ایمنی و همچنین استفاده همیشگی از کلاه ایمنی از وقوع حوادث در امان بمانند.
درادامه این همایش احمدی خطیر رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دماوند گفت: متاسفانه همه ساله تصادفات زیادی از راکبین موتور سیکلت در جاده ها رخ می دهد که این موضوع، اهمیت فرهنگ سازی و آموزش نکات ایمنی را به این قشر آسیب پذیر پر رنگ تر می نماید.
 وی با اشاره به بالا بودن آمار تصادفات در راه های برون شهری و روستایی شهرستان گفت: بیشترین سهم تصادفات در رده سنی جوانان بین 20 تا 30 سال و بعد از آن در رده سنی 30تا 40 سال رخ و بیشترین علت وقوع این تصادفات به ترتیب عدم توجه به جلو ، تجاوز به چپ ناشی از سبقت و عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه می باشد..
وی در خاتمه گفت: در این همایش که بمنظور افزایش آگاهی موتورسواران از آئین نامه ها و تفهیم نکات ایمنی برگزار شد، تعداد 350عدد کلاه ایمنی به همراه جلیقه و برچسب شبرنگ و دفترچه نکات ایمنی به راکبین موتور سیکلت اهدا گردید.

تهیه  وتنظیم :معصومه روستامشخصات:
نظرات: *